Proč je kyselina listová důležitá ještě před otěhotněním?
Otěhotnění, následné těhotenství a porod je jedním z nejpozoruhodnějším období v životě ženy. Správná příprava těla na tuto důležitou životní fázi může hrát klíčovou roli ve zdraví matky i dítěte. Jednou z nejdůležitějších živin, které by měly budoucí maminky věnovat pozornost, je kyselina listová, známá také jako vitamin B9 nebo folát.
Podpora plodnosti
Ženy, které plánují otěhotnět, by měly zvýšit příjem kyseliny listové. Folát zlepšuje plodnost a zvyšuje pravděpodobnost úspěšného početí.
Rozvoj centrálního nervového systému
Kyselina listová hraje klíčovou roli při vývoji nervového systému plodu, zejména v raných fázích těhotenství. Je zvláště důležitá pro snížení rizika vzniku vývojových vad, jako je například defekt neurální trubice.
Krvetvorba
Folát je nezbytný pro syntézu DNA a RNA, což je klíčové pro dělení, růst a vývoj nových buněk, zejména během rychlého růstu plodu.
Zachování zdravé DNA
Folát je nezbytný pro syntézu DNA a RNA, což je klíčové pro růst a vývoj nových buněk, zejména během rychlého růstu plodu.
Optimální funkce placenty a dělení buněk
Kyselina listová zajišťuje, aby placenta správně plnila svou funkci. Placenta je zodpovědná za přenos živin z matky na plod. Správná funkce placenty je nezbytná pro zdravý růst a vývoj plodu.
Potraviny bohaté na kyselinu listovou
Pokud si chcete zajistit dostatečný příjem kyseliny listové z potravy, jezte a kombinujte následující potraviny v dostatečném množství každý den:
Listová zelenina:
- Špenát
- Brokolice
Luštěniny:
- Čočka
- Cizrna
- Fazole
- Hrách
Ovoce:
- Avokádo
- Pomeranče a jiné citrusové plody
- Jahody
- Banány
Ořechy a semínka:
- Ořechy
- Slunečnicová semena
- Mandle
- Lískové oříšky
Celozrnné a obilné výrobky:
- Celozrnný chléb
- Ovesné vločky
- Tmavá rýže
- Celozrnné těstoviny
Maso a ryby:
- Krůtí maso
- Kuřecí maso
- Losos
- Tuňák
*Schválená zdravotní tvrzení:
Folát přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství
Folát přispívá k normální syntéze aminokyselin
Folát přispívá k normální krvetvorbě
Folát přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu
Folát přispívá k normální psychické činnosti
Folát přispívá k normální funkci imunitního systému
Folát přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
Folát se podílí na procesu dělení buněk
Doplňkový příjem kyseliny listové zvyšuje u těhotných žen hladinu folátu. Nízká hladina folátu u těhotných žen je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu, příznivého účinku se dosáhne při doplňkovém denním příjmu kyseliny listové 400 μg v době nejméně od jednoho měsíce před početím a do tří měsíců po početí.