Co vás čeká při porodu? Projděte s námi 4 fázemi porodu.
První doba porodní
První doba porodní neboli otevírací, je dobou, kdy se tělo připravuje samotný porod. Začíná pravidelnými kontrakcemi a končí sestupem plodu do porodních
Čím vás může překvapit první doba porodní?
Délkou! Je jedno, jestli jste prvorodička nebo už máte doma tři děti. U každé ženy může trvat jinak dlouho a může se lišit od obecných „standardů“. Ty obvykle udávají časové rozmezí 6 – 12 hodin u prvorodiček a 3 – 5 hodin u vícerorodiček.
Bolestí! Každá žena snáší a prožívá bolest jinak. Bolest se bude stupňovat s kontrakcemi, jejichž rozestupy se zkracují. Bolest se u někoho projevuje v podbřišku, v zádech, v tříslech. Je to velice individuální.
Průjem a zvracení! Tělo se přirozeně čistí a připravuje na porod. Takže to není nic neobvyklého.
Odtok plodové vody! Nečekejte scénu jako z filmu, kdy vám po nohou poteče proud vody. Takových případů je opravdu minimum. Samotná plodová voda nemusí vůbec začít odtékat samovolně. Někomu ji musí před porodem „píchnout“. Většině žen odtéká postupně při močení nebo v takovém množství, které dokáže zachytit klasická vložka.
Krvácení! Slaboučké krvácení může znamenat začátek porodu, značí, že děložní hrdlo začíná pracovat – otevírat se.
Odchod hlenové zátky! může signalizovat blížící se porod, ale ne ve všech případech. Hlenová zátka je hustá rosolovitá tekutina, jež chrání miminko před veškerými škodlivinami.
Druhá doba porodní
Existují dva typy tlačení – intuitivní a řízené. Při intuitivním tlačení je zcela na ženě, kdy bude tlačit. Spíše se doporučuje vícerodičkám, které už vědí, jak na to. U prvorodiček by mělo být tlačení řízené. Tlačí se pouze během kontrakce a veškerý tlak směřuje ke konečníku, jako když jsme „na velké“.
Obvykle trvá druhá doba porodní 5 – 30 minut. U prvorodiček až 60 minut. Ačkoliv je tato poloha diskutovaná, většina porodů se odehrává v leže na zádech s pokrčenýma nohama. Porodní personál má tak větší přehled o průběhu porodu a může zasáhnout v případě, že by rodičce hrozilo poranění.
Po porodu hlavičky se na další kontrakci porodí ramínka a porod je pak již velmi rychlý. Následuje ošetření miminka porodním personálem, určení APGAR skóre, pak už přecházíme do třetí porodní doby.
Třetí doba porodní
Po porodu miminka začíná třetí doba porodní, která končí porodem placenty a plodových blan. Obvykle trvá do 10 minut, neměla by však překročit 30 minut.
Několik minut po porodu miminka žena často pocítí slabší kontrakci. Lékař nebo porodní asistentka posoudí, zda je placenta již odloučená a je-li tomu tak, vyzvou rodičku k zatlačení, při kterém se placenta i s plodovými obaly porodí. Tato část porodu již není zdaleka tak nepříjemná a bolestivá, jako ty předchozí.
Po porodu placenty vyšetří lékař nebo porodní asistentka rodičku pomocí gynekologických zrcadel, což umožní posoudit eventuálnípřítomnost a rozsah porodních poranění. Zjištěná porodní poranění jsou znecitlivěna injekcí s anestetikem a poté v místní anestézii ošetřena. K šití jsou používány vstřebatelné materiály, které se za několik dní buď samy vstřebají anebo stehy samy vypadnou.
Čtvrtá doba porodní
Čtvrtá doba porodní trvá od vypuzení placenty zhruba dvě hodiny. Po tu dobu je maminka i miminko na porodním sále a jsou sledováni porodními asistentkami a pediatrem. Je tomu tak proto, že v této době je rodička nejvíce ohrožena některými komplikacemi, především krvácením.
Kontrolován je především celkový stav rodičky, její krevní tlak a puls, krvácení z rodidel a stažení dělohy.
Po celou tuto část porodu se provádí takzvaný bonding, kdy je miminko přiložené nahé na holý hrudník matky. Mezi oběma se vytváří silné pouto. Miminko je prvně přiloženo k prsu, aby se spustila co nejdříve laktace.
Po uplynutí dvou hodin od porodu bývá maminka, za normálních okolností společně s miminkem, převezena na pokoj na oddělení šestinedělí.
Nutno ještě dodat, že každá žena prožívá porod jinak. Některá si sáhne na dno svých sil a jiná porodí na dvě kontrakce. Porod nemusí být vždy fyziologický. Může dojít ke komplikacím, operačnímu porodu, porodu koncem pánevním… My zde popisujeme nejběžnější situaci.